Zalety płynące z implementacji automatyki przemysłowej
Zasady, którymi kieruje się współczesny przemysł, znacząco odbiegają od tych, których musieliśmy trzymać się jeszcze kilka lat temu. Zwiększony popyt na konkretne produkty, konieczność redukcji emisji dwutlenku węgla czy też rosnące ceny energii sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie inteligentnych, zautomatyzowanych rozwiązań. Należy do nich chociażby sterowanie bezprzewodowe czy też zastąpienie tradycyjnych maszyn robotami. Efekty takich zmian widać niemal od razu – automatyczny przemysł jest bowiem bardziej ekonomiczny, wydajniejszy i atrakcyjniejszy w oczach potencjalnych klientów oraz partnerów biznesowych. W niniejszym artykule opowiemy o korzyściach, związanych z przynajmniej częściowego przejścia na nowoczesne rozwiązania.
Sterowanie bezprzewodowe – wygoda i funkcjonalność
Moduły sterowania bezprzewodowego znajdują zastosowanie chociażby w inteligentnych budynkach. I chociaż budownictwo tego typu kojarzy nam się przede wszystkim z domami jednorodzinnymi, w rzeczywistości, technologia Smart Building coraz częściej pojawia się również w biurowcach. Osprzęty naścienne, przeznaczone do sterowania pracą ogrzewania, klimatyzacji czy też oświetlenia, nie tylko stwarzają lepsze warunki do pracy, ale również przekładają się na zwiększone oszczędności. Optymalna praca instalacji stanowi bowiem klucz do redukcji zużycia energii. A ponieważ osprzęty sterujące działają bezprzewodowo, nie ma tu konieczności kosztownego i czasochłonnego kucia ścian, w celu instalacji dodatkowych kabli.
Zalety nowoczesnych technologii, opartych na sterowaniu bezprzewodowym, możemy dostrzec również w przemyśle produkcyjnym. Inteligentne czujniki pozwalają przedsiębiorcom na monitorowanie stanu wszystkich maszyn, biorących udział w codziennej produkcji. Dzięki temu, nie musimy przeprowadzać mozolnych kontroli każdego z urządzeń, zaś przedwczesne wykrycie spadku efektywności umożliwi nam sprawniejsze przygotowanie zakładu na prace serwisowe. Zdalne sterowanie znajduje także zastosowanie w serwerowniach. Możliwość zarządzania pracą zasilaczy UPS za pośrednictwem komputera, zlokalizowanego w innym budynku, zapobiega utracie danych wskutek awarii. I choć implementacja tego typu rozwiązań może początkowo wydawać się drogą inwestycją, korzyści, związane z ich wdrożeniem, sprawiają, że koszty zwrócą nam się bardzo szybko.