Sterowniki i wyłączniki, zapewniające prawidłową pracę maszyn przemysłowych

Niezawodność i bezawaryjność maszyn przemysłowych to kwestia, której nie powinien bagatelizować żaden przedsiębiorca. Sprzęty pozbawione odpowiedniej ochrony, na przykład w formie wyłącznika silnikowego, są bowiem narażone na zwarcia i przeciążenia. W najgorszych wypadkach, tego typu usterki mogą nawet doprowadzić do poważnych uszkodzeń, wymagających niekiedy kompletnej wymiany zniszczonej maszyny. To z kolei przekłada się na straty finansowe, na które nie mogą pozwolić sobie szczególnie mniejsze firmy, niedysponujące ogromnymi zasobami pieniężnymi. Równie istotne są tu także sterowniki programowalne, monitorujące pracę maszyn i pozwalające na ich sprawną obsługę. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Wyłączniki silnikowe

Nowoczesne wyłącznik silnikowy to niezwykle wydajne urządzenia, zabezpieczające silniki elektryczne przed poważnymi uszkodzeniami, spowodowanymi chociażby nagłym zanikiem fazy. Do najskuteczniejszych wyłączników tego typu należy seria TeSys, opracowana przez uznaną markę Schneider Electric. Oferują one bowiem szybką i sprawną integrację z innymi urządzeniami, manualne sterowanie silnikiem, a także szeroki wachlarz praktycznych akcesoriów, umożliwiających dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb. Kompaktowe wymiary oraz szybki montaż pozwalają na niemal natychmiastowe oddanie sprzętu do eksploatacji.

Sterowniki programowalne

Sterowniki programowalne PLC i PAC to jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań, wykorzystywanych w automatyce przemysłowej. Urządzenia tego typu zapewniają intuicyjność obsługi, usprawnienie procesów produkcyjnych oraz zwiększenie wydajności. Sterowniki PLC są tu rozwiązaniem bardziej klasycznym, wykorzystywanym w prostszych układach. Ich nowsze odpowiedniki, czyli kontrolery PAC, oferują z kolei wydajne procesory, natywny Ethernet, czy też szeroką gamę zabezpieczeń. Z tego też powodu, znajdują one zastosowanie w przemyśle spożywczym, wydobywczym, motoryzacyjnym tudzież budowlanym. Zaawansowane biblioteki pozwalają tu również na prostą konfigurację serwonapędów oraz przemienników częstotliwości.