Wyłącznik schodowy – czym jest, zalety, rodzaje

Wyłącznik schodowy jest powszechnie znajdującym się elementem instalacji oświetleniowej w domu. Jeśli jesteś w trakcie budowania domu, to dobrze trafiłeś. Z artykułu dowiesz się, czym jest wyłącznik schodowy, jakie są jego zalety i jakie rodzaje można kupić na polskim rynku.

Czym jest wyłącznik schodowy?

Jest to łącznik (przycisk włączający i wyłączający oświetlenie) potocznie nazywany jako wyłącznik schodowy. W przypadku gdy dom ma kilka kondygnacji, warto zamontować wyłącznik obok głównej klatki schodowej.

Jakie są zalety wyłącznika schodowego?

Wyobraź sobie, że naszła cię w nocy ochota na łyk wody. Niestety wciąż zaspany przypominasz sobie, że kontakt jest na dole, a więc idąc po ciemku, możesz zwyczajnie się potknąć i zrobić sobie krzywdę. I tak o to wracasz do łóżka nadal spragniony.

Aby uniknąć powyższej sytuacji, należy zamontować w domu wyłącznik schodowy. Oczywiście można także wziąć pod uwagę instalację fotokomórki, jednak jest to dość droga inwestycja, a dodatkowo może się zdarzyć, że załączone oświetlenie będzie świecić dłużej niż to potrzebne. Na szczęście z wyłącznikami schodowymi nie ma takiego problemu – schodzisz z parteru do piwnicy, załączasz kontakt, a na dole światło wyłączasz. Może się to wydawać drobnostką, jednak takie działania mogą znacząco zmniejszyć rachunki za prąd.

Wyłącznik schodowy pojedynczy

Wyłącznik o najprostszej budowie. Jeżeli obudowa posiada tylko jeden przycisk, wtedy urządzenie jest włącznikiem jednobiegunowym, pozwalającym załączyć oświetlenie w konkretnym miejscu. Nowocześniejszymi wyłącznikami pojedynczymi są łączniki dwubiegunowe. Nadal posiadają jeden przycisk, natomiast umożliwiają już obsługę dwóch odmiennych obwodów oświetleniowych.

Wyłącznik schodowy podwójny

Jednym z proponowanych rodzajów na polskim rynku jest wyłącznik schodowy podwójny. Jest on łącznikiem grupowym. Posiada dwa przyciski, umożliwiając tym samym obsługę kilku obwodów oświetlenia. Przykładowo, jeśli posiadasz żyrandol z kilku żarówek, za pomocą wyłącznika schodowego podwójnego wyłączysz parę z nich.