Gniazdka podwójne – zasady montażu

Trudno wyobrazić sobie nowy dom, czy też mieszkanie bez zamontowanych gniazdek elektrycznych. Każdy z nas korzysta przecież regularnie z tabletów, komputerów i smartfonów, których baterie wymagają regularnego ładowania. Jak jednak zamontować takie gniazda? Czy można zrobić to samodzielnie, czy lepiej zaufać specjalistom? W tym tekście analizujemy to zagadnienie.

Typy gniazdek elektrycznych

Na rynku produktów do wykończenia domu znaleźć można kilka typów gniazdek elektrycznych. Obecnie w Polsce najczęściej montuje się gniazda typu E, które mają dwa otwory oraz specjalny bolec. Ten rodzaj gniazdek nazywany jest również podwójnym.

Gniazdka podwójne coraz częściej zastępują stosowane jeszcze kilka lat temu na szeroką skalę gniazdka typu C, które charakteryzowały się tym, że nie posiadają specjalnego uziemienia. Według najnowszych wytycznych, ten model gniazdek nie powinien być już montowany, ponieważ nie jest wydajne oraz w pełni bezpieczne rozwiązanie. Stąd rosnąca popularność gniazdek typu E.

Montaż gniazda podwójnego

Montaż takich gniazdek nie jest trudnym zadaniem i z powodzeniem można wykonać go samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że przed montażem gniazdka, konieczne jest wyłączenie prądu. Wydaje się to oczywistym rozwiązaniem, ale niestety wiele osób o tym zapomina. Żeby sprawdzić, czy prąd dalej płynie w gniazdku, konieczne jest użycie próbnika.

Sam montaż odbywa się w kilku krokach:

  1. Przewód czarny montowany jest do styku lewego
  2. Przewód niebieski montowany jest do styku prawego
  3. Przewód zielono-żółty montowany jest styku górnego.

Kluczowe jest również to, by określać rozmieszczenie styków, patrząc na gniazdko od przodu.

 Podsumowanie

Montaż gniazdek podwójnych nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, a przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeśli jednak nie masz pewności, co do tego, czy wykonasz to zadanie dobrze, to zaufaj specjalistom. Koszt takiej usługi najczęściej nie przekracza kilkuset złotych.