Termostat elektroniczny – co to jest, jak działa, rodzaje i kategorie
Termostaty elektroniczne jeszcze kilka temu były zupełną nowością na rynku produktów budowlanych. Dzisiaj cieszą się one dużą popularnością zarówno wśród inwestorów, jak i osób prywatnych. Coraz częściej trafiają one do sypialni, pokojów dziecięcych czy salonów. Jak jednak spełniają rolę termostaty elektroniczne? Sprawdzamy to w tym artykule, wraz z pracownikiem hurtowni budowlanej.
Termostat elektroniczny – typy i rodzaje
W ofercie sprzedawców termostatów można znaleźć kilka rodzajów tych produktów. Do najpopularniejszych zaliczamy:
- termostat grzejnikowy – montowane są one do grzejników, co pozwala na szybką regulację temperatury w pomieszczeniu. Dodatkowo, taki termostat może być sterowany zdanie, dzięki specjalnemu czujnikowi. To zdecydowanie najpopularniejszy typ termostatów.
- termostat z czujnikami zewnętrznymi – to typ produktu, który jest wykorzystywany na zewnątrz. Jego zadaniem jest ogrzewanie wody przepływającej przez instalację ogrzewania centralnego.
- termostaty pokojowe ręczne – ich zadaniem jest pomiar, a następnie utrzymywanie stałej temperatury pokojowej. W momencie, gdy spadnie ona poniżej wyznaczonego poziomu, termostat uruchomi grzejnik ogrzewający mieszkanie. Jego wyłączenie również nastąpi automatycznie, w chwili osiągnięcia odpowiedniej temperatury.
Jak działa termostat elektroniczny?
Podstawowym zadaniem termostaty jest utrzymanie oczekiwanej temperatury powietrza w danym pomieszczeniu. Najczęściej montuje się go na grzejnikach, ale na rynku dostępne są również inne wersje termostatów – w tym wersje przeznaczone do zamontowania na zewnątrz.
W praktyce wygląda to tak, że w danym pomieszczeniu ustawia się oczekiwaną temperaturę powietrza, która kontrolowana jest przez urządzenie. Jeśli spadnie ona poniżej oczekiwanego poziomu, to wówczas urządzenie automatycznie włączy kocioł odpowiedzialny za ogrzewanie. Zostanie on wyłączony w momencie, gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie odpowiedni poziom.