Kabel Ethernet – jaki wybrać?

Wydawać by się mogło, że kabel sieciowy nie może znacząco różnić się od innego kabla sieciowego. Takie myślenie jest jednak sporym błędem, ponieważ w sprzedaży dostępnych jest kilka typów przewodów. Podjęcie ostatecznej decyzji nie jest proste, dlatego przygotowaliśmy krótki artykuł o tym, jaki kabel ethernet kupić.

Rodzaje kabli sieciowych

W sklepach internetowych można znaleźć kilka typów kabli sieciowych. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko nazwą producenta i ceną, ale przede wszystkim parametrami użytkowymi. Oto najpopularniejsze warianty:

  • Kabel sieciowy (UTP) – składa się ze skręconych ze sobą par przewodów. Jest on powszechnie używany w połączeniach internetowych.
  • Kabel sieciowy (STP) – posiada ekran z uziemieniem oraz oplot.
  • Kabel sieciowy (FTP) – posiada ekran foliowy z uziemieniem. Ten typ kabla ethernet polecany jest w sieciach komputerowych narażonych na zakłócenia elektromagnetyczne.

To jednak nie wszystkie typy kabli, które można znaleźć na sklepowych półkach. W ofercie sprzedawców dostępne są także kable hybrydowe, które posiadają dodatkowe zabezpieczenia.

Jak wybrać kabel Ethernet – 4 kroki

Ogromna liczba propozycji kabli ethernet może przytłoczyć każdego kupującego, dlatego przedstawiamy cztery kroki, których wykonanie pozwoli Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Krok pierwszy: długość kabla – należy dokładnie zmierzyć odległość między gniazdkiem a urządzeniami, które mają zostać połączone przewodem i pod tym kątem wybrać długość kabla.

Krok drugi: ekranowanie – koniecznie należy zwrócić uwagę na stosowane zabezpieczenia – szczególnie jeśli sprzęt jest narażony na zakłócenia.

Krok trzeci: producent – im bardziej uznany producent, tym wyższa jakość produktu. Dokonując odpowiedniego wyboru, można nabyć kabel na długie lata.

Krok czwarty: kolor skrętki – w ofercie znaleźć można modele niebieskie, czarne, czerwone i wiele innych kolorów. Największą popularnością cieszą się jednak kable białe, które nie rzucają się w oczy.