Jak zabezpieczyć firmowe urządzenia przed awariami?

W dzisiejszych czasach, ciężko jest sobie wyobrazić nawet małą firmę, której siedziba nie posiada odpowiednich zabezpieczeń urządzeń elektrycznych. Pomimo ogromnego postępu technologicznego, który możemy zaobserwować w przypadku niezliczonych urządzeń, ryzyko uszkodzenia sprzętu wskutek skoku napięcia lub nagłej przerwy w dostawie prądu jest w dalszym ciągu realne. To właśnie z tego powodu, serwerownie są wyposażane w specjalistyczne zasilacze UPS, zaś biura – w listwy przeciwprzepięciowe. Niezwykle istotne jest tu również zadbanie o najwyższej klasy elementy centralne, czuwające nad prawidłową pracą instalacji. Dotyczy to w szczególności wyłączników, odpowiedzialnych za zabezpieczenie nadprądowe. W niniejszym artykule omówimy istotne urządzenia, które powinny znaleźć się na terenie każdego przedsiębiorstwa.

Awaryjne zasilacze UPS

Zasilacz UPS to niezwykle istotne urządzenie, podtrzymujące zasilanie serwerowni w trakcie awarii. Dzięki niemu, pracownicy są w stanie zapisać wszystkie dane, które mogłyby ulec bezpowrotnej utracie, a także wyłączyć urządzenia w bezpieczny sposób. Renomowane firmy, jak chociażby Schneider Electric, oferują przy tym szereg specjalistycznych technologii, przeznaczonych do zdalnego zarządzania pracą zasilaczy. Za ich pośrednictwem, przedsiębiorca jest w stanie wykryć nieprawidłowości, mogące przerodzić się z czasem w groźne awarie. W efekcie, zakład może reagować błyskawicznie na sytuacje awaryjne, co skutkuje rzadszymi zastojami oraz efektywniejszym rozplanowaniem prac serwisowych.

Wyłączniki nadprądowe

Urządzenia te zostały wyposażone w zabezpieczenia zwarciowe oraz przeciążeniowe obwodu. Dzięki temu, stanowią one skuteczne zabezpieczenie nadprądowe instalacji. Do najchętniej wybieranych urządzeń tego typu, szczególnie w małych przedsiębiorstwach, należą wyłączniki Schneider K60. Odznaczają się one niezwykle prostym montażem w skrzynce rozdzielnicy oraz błyskawicznym zamykaniem styków, niezależnie od tempa przestawiania dźwigni napędowej. Wyłączniki te są przy tym niezwykle wszechstronne – na rynku dostępne są bowiem modele zarówno jedno-, jak i trójbiegunowe.