Internet rzeczy

Postęp technologiczny to najbardziej charakterystyczny symbol XXI wieku. Rezultatem ciągłego rozwoju sieci jest Internet rzeczy (ang. Internet of Things). W tym artykule dowiesz się. czym jest Internet rzeczy oraz jakie korzyści wpłyną z jego zastosowania.

Internet rzeczy – czym jest?

Internet rzeczy jest system teleinformatyczny powiązanych ze sobą urządzeń, obiektów cyfrowych, zwierząt czy osób oraz posiadających identyfikatory umożliwiające przesyłanie danych przez sieć bez konieczności kontaktu człowieka lub człowieka z innym urządzenie. System tworzą przykładowo osoby z implantem monitorującym serca, zwierzę z wszczepionym biochipem czy pojazd posiadający czujniki ciśnienia powietrza w oponach.

System ten jest coraz częściej użytkowany przez firmy i instytucje z wielu branż w celu łatwiejszego zrozumienia potrzeb ich klientów, zapewnienia lepszej obsługi oraz zwiększenia wartości firmy na rynku.

Internet rzeczy – zastosowanie

System zbudowany z IoT składa się z urządzeń wykorzystujących poprzez sieć własne procesory, czujniki oraz inny sprzęt umożliwiający gromadzenie, przetwarzanie, przesyłanie danych do swoich wewnętrznych środowisk.

Urządzenia wchodzące w skład w ramach Internetu rzeczy przekazują dane ze swoich czujników poprzez łączenie z Internetem kolejnych przedmiotów krawędziowych. Zdarza się również tak, że urządzenia tego samego rodzaju przesyłają informacje we własnych kręgu.

Internet rzeczy – zalety

Internet przedmiotów oferuje firmom oraz instytucjom szereg korzyści tj. monitorowanie procesów, oszczędność czasu i pieniędzy, zwiększenie produktywność swoich pracowników, możliwość podejmowania lepszych decyzji biznesowych dzięki większej dostępności do danych oraz wzrost dochodów.

Internet rzeczy – przykłady

W system Internet rzeczy jest zaangażowanych wiele branż w tym medycyna, motoryzacja, budownictwo, transport i wiele innych.

Na przykład w budownictwie są realizowane projekty domów inteligentnych, które są wyposażone w termostaty, inteligentne instalacje grzewcze czy oświetleniowe sterowane za pomocą komputera lub aplikacji na smartfony.