Czujnik indukcyjny – czym jest i jakie są jego cechy

Czujniki indukcyjne to nowa technologia stosowana w przemyśle. Swoją popularność zawdzięczają cechom, które pozwalają na ich szerokie zastosowanie w automatyce. W poniższej publikacji dowiesz się, czym jest czujnik indukcyjny.

Czujnik indukcyjny działa poprzez zmianę swojego pola magnetycznego na skutek zmiany położenia metalowego elementu. Zmiany pola magnetycznego zachodzące w czujniku indukcyjnym tworzy prąd wirowy. Co ciekawe czujnik indukcyjny może być zasilany prądem stałym lub zmiennym.

Czujniki indukcyjne są najpopularniejszymi czujnikami zbliżeniowymi. Są wykorzystywane zazwyczaj w celu wykrycia obecności metalowego przedmiotu w niewielkiej odległości od samego czujnika. W pragmatyce są one używane do wykrywania metalowych obiektów czasie kontroli jakości tj. wyprodukowanych wieczek albuminowych, kapsli do butelek, grubości blachy.

Czujniki te mają naprawdę szerokie zastosowanie, o czym świadczy możliwość mierzenia tym urządzeniem prędkość metalowego bębna.  Co ważne czujniki te są odporne na wysokie temperatury i ciśnienie, a także wytrzymują chemiczne środowiska.

Budowa czujnika indukcyjnego

Głównym elementem pozwalającym na detekcje w czujniku indukcyjnym jest cewka. Generując przepływ prądu przez cewkę, tworzy się pole magnetyczne za pomocą indukcji. Wytworzone pole magnetyczne wpływa na metalowe elementy znajdujące się przed czujnikiem. Wykrywanie poszczególnych elementów determinuje zasięg czujnika, rodzaj materiału i jego gabaryty.

Rodzaje czujników indukcyjnych

Czujniki indukcyjne możemy podzielić na ekranowe oraz nieekranowe. W przypadku czujników ekranowych pole magnetyczne jest ukierunkowane w kierunku sensora. Czujnik identyfikuje wtedy obiekty zbliżające się od przodu. Natomiast czujnik nieekranowy nie jest wyposażony w ekran wokół cewki, co w rezultacie powoduje, że ma większy zasięg. Dzięki temu czujnik ten wykrywa zbliżające się elementy także od boku. Zaletą czujnika nieekranowego jest zwiększony dystans oraz szersze pole detekcji.