Praktyczne technologie, zapewniające prawidłową pracę instalacji i urządzeń elektrycznych

Bezawaryjność to jedna z integralnych cech nowoczesnych technologii, wykorzystywanych we współczesnym przemyśle. Automatyka i towarzyszące jej inteligentne systemy sprawiają, że prawdopodobieństwo wystąpienia nagłej awarii jest obecnie znacznie mniejsze, niż kilka lat temu. Nie oznacza to jednak, że silniki oraz przewody nie wymagają zapewnienia im odpowiedniej ochrony. Wręcz przeciwnie – zaniedbywanie tej kwestii może bowiem sprawić, że nawet najnowocześniejsze sprzęty mogą ulec poważnemu uszkodzeniu. To właśnie z tego powodu, niezwykle ważne jest zapoznanie się ze schematem softstartu tudzież instalowanej różnicówki. Szczególnie, że koszty ewentualnych napraw nierzadko potrafią osiągać naprawdę wysokie kwoty. W niniejszym artykule opowiemy o przykładowych urządzeniach, przeciwdziałających awariom.

Wyłączniki różnicowoprądowe

Różnicówki, jak chociażby popularne modele ID-RCCB, opracowane przez markę Schneider Electric, to niezwykle przydatne urządzenia, wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie mieszkalnym. Myli się jednak ten, kto uważa, że wyłączniki te nie znajdują zastosowania w biznesie. Przykładem są tu chociażby niewielkie sklepy internetowe, wykorzystujące nierzadko mieszkania jako swoją lokalizację. Rolą różnicówek jest przede wszystkim ochrona użytkownika przed porażeniem prądem wskutek dotknięcia uszkodzonego urządzenia lub przewodu. Urządzenia te odcinają bowiem dopływ prądu w momencie wykrycia różnic w jego wartościach. Wyłącznik różnicowoprądowy stanowi jednocześnie podstawową ochronę przed pożarem instalacji elektrycznej.

Bezpieczny rozruch silników

Oprócz różnicówek ID-RCCB, warto jest również przyjrzeć się softstartom, znajdującym zastosowanie w automatyce przemysłowej. Urządzenia te służą do przeprowadzania delikatnego, kontrolowanego rozruchu silnika indukcyjnego. Dzięki temu, ryzyko uszkodzenia maszyny wskutek udarów maleje praktycznie do zera. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązań jest również prostota ich obsługi. Schemat softstartu jest bowiem załączany do każdego z urządzeń, pozwalając na ich prawidłowe podłączenie.