O czym powinniśmy pamiętać, przygotowując instalację elektryczną?

Instalacja elektryczna to niezwykle istotny element każdego współczesnego budynku. To właśnie dzięki niej, możliwy staje się odbiór energii elektrycznej, umożliwiający zasilanie wszystkich urządzeń. Z tego też powodu, nie powinniśmy bagatelizować doboru odpowiednich jej komponentów, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu wszystkich użytkowników instalacji. Wyłącznik nadprądowy, różnicówka czy też transformator to urządzenia, na których zakupie nigdy nie powinno się oszczędzać. Wadliwe sprzęty lub brak pewnych elementów to najczęstsze powody awarii, a niekiedy także i niezwykle groźnych wypadków. W niniejszym artykule skupimy się więc na najistotniejszych częściach instalacji, od korytek kablowych, po wyłączniki.

Zabezpieczenie przewodów

Kable to niezwykle istotny element każdej instalacji elektrycznej. To właśnie za ich pośrednictwem, prąd jest w stanie dotrzeć do wszystkich urządzeń oraz osprzętów. Niestety, nierzadko zdarza się, że wskutek bagatelizowania ich zabezpieczenia, na terenie obiektu dochodzi do groźnych wypadków. Z tego też powodu, warto jest pomyśleć nad zabezpieczeniem obwodów za pomocą wyłączników różnicowoprądowych. W momencie wykrycia ubywania prądu, najczęściej wskutek dotknięcia kabla z uszkodzoną izolacją, wyłącznik natychmiastowo odcina dopływ prądu. Równie przydatne są tu też korytka kablowe, czyli specjalistyczne szyny, pełniące rolę osłony kabli. Stosowanie ich przekłada się nie tylko na znaczną poprawę estetyki wnętrz, ale również znaczną redukcję uszkodzeń przewodów.

Wyłączniki nadprądowe

Wyłącznik nadprądowy to jeden z najbardziej kluczowych elementów instalacji elektrycznej. Ma on za zadanie chronić instalację przed zwarciem oraz przeciążeniem. W momencie wykrycia znacznego przekroczenia dopuszczalnej mocy znamionowej, urządzenie natychmiastowo odcina dopływ prądu, przeciwdziałając tym samym uszkodzeniom sprzętów oraz wybuchom pożarów. Przykładem niezawodnego wyłącznika tego typu jest model K60N, opracowany przez wiodącą firmę Schneider Electric. Urządzenie to znajduje zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i niewielkich obiektach komercyjnych, łącząc w sobie wysoką efektywność oraz prosty montaż. W ofercie renomowanych producentów znajdziemy również wyłączniki o znacznie większej mocy, przeznaczone do montażu w dużych budynkach.