Istotne elementy domowej instalacji elektrycznej

Trudno jest sobie wyobrazić komfortowe życie w domu, pozbawionym prawidłowo funkcjonującej instalacji elektrycznej. Sprzęty, wykorzystywane przez nas na co dzień, odznaczają się bowiem różnym zapotrzebowaniem na prąd. I chociaż telewizor lub żelazko nie nadwyrężą domowych wyłączników nadprądowych, tak wadliwa instalacja bardzo szybko da nam o sobie znać w momencie uruchomienia piekarnika. Z tego też powodu, niezwykle istotne jest dokładne przeanalizowanie naszych potrzeb i pozostawienie sporządzenia projektu instalacji doświadczonym specjalistom. Instalacja elektryczna jest bowiem swoistym krwiobiegiem każdego domu, dostarczającym zasilanie sprzętom, bez których nie da się prowadzić normalnego życia. W niniejszym artykule skupimy się więc na najważniejszych urządzeniach, których dobór nigdy nie powinien być bagatelizowany.

Rozdzielnica mieszkaniowa

Rozdzielnica mieszkaniowa, nazywana również tablicą rozdzielczą, to serce całej instalacji. To właśnie ona jest bowiem odpowiedzialna za optymalne zasilanie urządzeń we wszystkich pomieszczeniach. Urządzenie to jest przeważnie umieszczane w przedpokoju lub przedsionku, na mniej eksponowanej ścianie. Jak zauważają specjaliści, rozdzielnica powinna znajdować się na wysokości około 1,10-1,80 m, aby możliwy był łatwy dostęp do niej w sytuacjach awaryjnych. Wewnątrz skrzynki znajdują się zabezpieczenia obwodów, aparatura do wewnętrznej ochrony przed przepięciami atmosferycznymi oraz łącznikowymi, a także urządzenia, przeznaczone do zarządzania instalacją odbiorczą.

Wyłączniki nadprądowe

Rolą wyłączników nadprądowych jest zabezpieczenie instalacji przed zwarciami oraz przeciążeniami. Do najchętniej wybieranych urządzeń tego typu należą wyłączniki Acti 9 marki Schneider Electric. Niezwykle solidna, szczelna obudowa wyłączników z tej serii sprawia, że możemy zamontować je nawet w miejscach o wysokim stopniu zapylenia. Dzięki nowoczesnemu systemowi VisiTrip, urządzenie reaguje błyskawicznie na wszelkie awarie. W połączeniu z wysokiej klasy rozdzielnicą mieszkaniową, da nam to pełną gwarancję wieloletniego zabezpieczenia domowej instalacji.