Urządzenia, czuwające nad prawidłową pracą urządzeń elektrycznych
Myśląc o elementach instalacji elektrycznej oraz podłączonych do nich urządzeń, bardzo łatwo jest zapomnieć o pomniejszych sprzętach, w dalszym ciągu odgrywających tu kluczowe role. Przykładem jest tu chociażby przekaźnik energetyczny, znajdujący zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Nie da się bowiem ukryć, że bez tych niepozornych produktów, wykorzystywane przez nas maszyny nie byłyby w stanie zachować swojej efektywności. Dotyczy to zresztą nie tylko samego przemysłu. Nawet w naszych domach, korzystamy na co dzień z listew przeciwprzepięciowych, zapobiegających uszkodzeniom drogiego sprzętu RTV. W niniejszym artykule opowiemy o tych niezwykle istotnych urządzeniach.
Przekaźnik energetyczny – wszechstronny element, zwiększający wydajność
Przekaźnik energetyczny, nazywany również półprzewodnikowym, to niezwykle wszechstronne urządzenie, wykorzystywane chociażby w aparaturze medycznej, maszynach pakujących czy też systemach ogrzewania tudzież klimatyzacji. Przekaźnik ten jest pozbawiony ruchomych części, opierając się wyłącznie na elementach elektronicznych, magnetycznych oraz optycznych. Dzięki temu, urządzenie to jest niezwykle ciche podczas pracy, odznaczając się przy tym znakomitą odpornością na zapylenie. Z przekaźników półprzewodnikowych można korzystać w szerokiej gamie instalacji, od jedno- i trójfazowych, po zasilane prądem stałym lub zmiennym. Wysoka częstość łączeń sprawia przy tym, że sterowanie maszyną staje się szybkie i precyzyjne. Przekaźniki te są jednocześnie rozwiązaniem w stu procentach bezobsługowym, odznaczającym się przy tym niemal nieograniczoną żywotnością.
Listwa przeciwprzepięciowa – na straży najistotniejszych sprzętów
Listwa przeciwprzepięciowa to, najprościej rzecz ujmując, przedłużacz, wyposażony w układ warystorów, diody transilowe, zaś w przypadku droższych modeli – także i stabilizatory napięcia. Obecność warystorów sprawia, że urządzenie jest w stanie zapobiec uszkodzeniom podłączonych do niego sprzętów, gdy w instalacji dojdzie do wystąpienia przeciążenia. Dobra listwa tego typu powinna dysponować czasem reakcji minimum 25 ns i możliwością absorpcji do 400-500 J oraz być w stanie znieść obciążenie większe, niż ilość watów we wszystkich podłączonych do niej urządzeniach. Nie bez znaczenia jest tu również prąd impulsu. Wartość ta powinna wynosić 50-90 kA, zaś napięcie progowe – 330-750 V.